Sen malucha – jak pomóc mu dobrze spać


Zdarza się, by być w dobrej kondycji potrzebujemy zdrzemnąć się w ciągu dnia. Tyczy się to przede wszystkim małych dzieci, tych co skończyły pierwszy rok życia.

Ważne stają się nawyki i potrzebny jest cały ceremoniał zasypiania, czyli stała godzina i miejsce chodzenia spać. Nie znaczy to rzecz jasna, że musimy zamknąć się w domu i cały świat podporządkować maluchowi. Istotną kwestią jest znalezienie złotego środka. Jeśli będziemy zabierać swoją pociechę do znajomych, czy do restauracji wieczorową porą, to nie zdziwmy się, kiedy dziecko zacznie mieć problemy z zasypianiem. Otóż, mały człowiek zarientuje się po krótkim czasie, że takie wypady wiążą się z rozrywką i atrakcjami. Nie jest to szczególnie szkodliwe dla dziecka, jednak na pewno nie sprzyja nauce kładzenia się spać o stałych porach i znacząco wpływa na długość i częstotliwość drzemek w ciągu dnia.

Aby jednak nauczyć swojego malca zasypiania o określonej porze potrzebna jest nie lada konsekwencja. Należy mieć na uwadzę, że dzieci mają bardzo różne potrzeby, jeśli chodzi o sen.

Ważne, by nie iść na ustępstwa. I jeśli chcemy, by maluch szedł spać o 20, to musimy zorganizować czas tak, by była to właśnie ta godzina, bez względu na to, jakie zachcianki bedzię miało akurat nasze maleństwo. Na pewno istotną kwestią jest otoczenie, w jakim dziecko zasypia. Ograniczmy dopływ światła do pokoiku malca, zadbajmy i wygodną i oddychającą piżamkę, zainwestujmy w wysokiej jakości pościel, a cały ten proces będzie łatwiejszy.

Ogólnie dzieci z wiekiem spią mniej niż wcześniej miały to w zwyczaju. Średnia długości snu w ciągu dobry u dziecka powyżej roku wynosi ok. 12 godzin. Z drzemkami bywa różnie. Jednemu dziecku wystarczy 30 minut, inne potrzebuje nawet 2 godziny. I jedno i drugie jest normalne i zależy wyłącznie od dziecka.