Zimne stopy – przyczyny i sposoby na zapobieganie


Zimne stopy to zmora wielu osób. Nic dziwnego, gdy taki stan doskwiera nam zimą, gdy temperatura spada ponieżej 0 stopni Celsjusza, niepokojący staje się natomiast, gdy dokucza nam przez cały rok, bez względu na temperaturę otoczenia.

Główni winowajcy to przede wszystkim skarpetki, podkolanówki, pończochy czy rajstopy – te z ciasnymi i mocnymi ściągaczami, które uniemożliwiają swobodne krążenie krwi. Recepta jest więc dość prosta. Należy sięgać po dobre jakościowo, naturalne skarpety, bez morderczych dla naszych stóp ściągaczy. Najlepszym wyborem będą skarpety bezuciskowe, bawełniane bądź wełniane. Dla zmarźluchów polecamy wysokie skarpety, które nie uciskają i dodatkowo ogrzewają większą powierzchnię stopy. 

Zimne stopy sweetsleep

Istotną kwestię odgrywa tu również obuwie domowe, jakie nosimy na co dzień. Ciepłe i wygodne kapcie będą dodatkowym atutem w walce z zimnymi stopami. W połączeniu z dobrymi skarpetkami tworzą duet nie do pokonania.

Warto mieć na uwadzę również fakt, że zimne stopy mogą być wynikiem szeregu dolegliwości ze strony układu krążenia lub spowodowane są osiadłym stylem życia, brakiem ruchu, przyjmowaniem różnych leków powodujących taki stan, bądź paleniem papierosów.